Super User tarafından yazıldı. Kategori: MENÜLER
Yayınlanma: 09 Şubat 2014 Gösterim: 5209
Yazdır

PROJELER

ANKARA ŞUBEMİZİN ÇALIŞMASINI SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ

Öğretmenevlerimiz Dergisi 21.sayı için hazırlanan "Emekli Öğretmenlerin Projeleri" Ankara şubemizin bir çalışması olarak ilgili makamlara iletilmiştir.

EMEKLİ ÖĞRETMENLERİN PROJELERİ - 2011

TEÖD Ankara Şube Başkanı Sabri Kırlı tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof.Dr.Ömer Dinçer'e sunulan 15 maddelik EMEKLİ ÖĞRETMENLERİN PROJELERİ'nin yazılı metni şöyledir:

01.OYAK MODELİ YENİ BİR İLKSAN KATILIMLI TÖYAK KURULMASI Bu proje ile MEB ve YÖK ÇALIŞANLARI,EMEKLİ ÖĞRETMENLER,156 üniversitenin 78 branşta öğretmen yetiştiren 152 fakülte ve yüksek okulda okuyan 250 bin öğretmen adayı öğrenci ve kurumlardan mezun olan 300 bine ulaşanan işsiz diplomalı öğretmenin bir güvenlik çatısı altında toplanması.amaçlanmaktadır.

02.ÇOK AMAÇLI SOSYAL TESİSLERİN KURULMASI Bu proje ile hazineden 2012 yılı ya da sonraki yıllarda kiralanacak 100-200 dönümlük arazilerde öğretmenler için çok amaçlı tesislerin kurulması düşünülmektedir.

03.EYAK'ın (Emekliler Yardımlaşma Kurumu) KURULMASI Bu proje ile emekli öğretmenlerimizin yaşamının bu döneminde mutlu, sağlıklı yaşayabilmeleri sağlanacaktır. Başbakanlık Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu ve diğer kamu,özel kurumların katkıları,işbirliği için yasal dayanaklar.sağlanacaktır.

04. 0-18 ARASI NÜFUSU TASARRUFA TEŞVİK ETMEK Çocuk ve gençlerimizi tasarrufa alıştırmak için eğitim programları üretmek.Anne ve babalarının katkısı,kurumların desteğiyle 18 yaşına geldiklerinde birikimleri gerçekleştirilmiş olmalı.Bunun için Başbakanlık Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu,mahalle ve köy muhtarlıkları,belediyeler diğer kamu ve özel kurumların desteği sağlanacaktır.

05. EMEKLİLERE BANKA PROMOSYONUN SAĞLANMASI Maaş aldığı bankanın promosynundan emekli öğretmenlerin yararlanması için diğer emekli gruplarla iş ve güç birliğinin sağlanması.

06. EMEKİLERİN ÜLKE KALKINMASINDA GÖREV ALMASI Öğretmenlik yaşamın her döneminde üretken bir meslektir.Emekli öğretmenlerimizin MEB kurumlarında, özel sektörde uzmanlık alanları doğrultusunda danışman olarak görev almaları için uğraş verilecektir.

07. BELGESEL FİLM / YAYINLAR Öğretmenlik mesleğinin serüveni birey ve toplum yaşamından hareketle belgesel bir filmle topluma kazandırılmalıdır. Öğretmenlerin ürünleri yayınlanarak değerlendirilmesi sağlanacaktır."

08. "SİGARA VE SAĞLIK ULUSAL KOMİTESİ" NE DESTEK Sigaranın toplumuzdan kovulması için yapılan resmi ve özel çalışmalarda görev almak

09. "TÜRKİYE OKUYOR, ANKARA OKUYOR" Cumhurbaşkanlığınca başlatılan okuma-yazma çalışmasına destek vermek, bu alanda görev almak.

10."EMEKLİYİZ GÖNÜLLÜYÜZ" Cumhurbaşkanlığı,Başbakanlık ve MEB'in birlikte yürüttükleri ortak çalışmada görev.almak

11. "YAŞLILIK PLATFORMU" Ankara şubemizin çalışmalarına katıldığı "yaşlılık platformu"na tüm üyelerimizle destek..olmak

12.HİZMET BİNASININ SAĞLANMASI Emekli öğretmenlerin yararlanacağı Ankara ilimizde bir hizmet binasının sağlanması için ilgil ve yetkililerle işbirliğine girilmesi

13. YILLIK ÖDENTİLERİN EMEKLİ MAAŞINDAN KESİLMESİ Üyelerimizin yıllık ödentilerinin merkezden kesilmesinin sağlanması

14.EMEKLİ DERNEKLERİ FEDERASYONU Tüm emekli derneklerin Türkiye Emekliler Derneği çatısı altında birleşmenin sağlanması

15.DİNLENME VE HUZUREVLERİ Emekli öğretmenin yaşamının bu döneminde bakım ve sağlık sorunlarının "dinlenme ve huzurevleri" çatısı altında sağlanması.

Bu projeler ilgili bakanlığa ulaştırıldı.Gerekli ilginin gösterileceğinin sözünü almış bulunuyoruz.Bundan sonraki çalışmalarımız projelerimizin hayata geçmesini sağlayacaktır.

Üyelerimizin görüş ve önerilerini bekleriz.Saygılarımızla...

Gezilerimiz

BALTIK GEZİSİ